Zayder Ağız Ve Diş Sağlığı Haftasında Dipkarpaz İlkokuluna Diş Macunu Ve Diş Fırçası Dağıttı

Zayder Ağız Ve Diş Sağlığı Haftasında Dipkarpaz İlkokuluna Diş Macunu Ve Diş Fırçası Dağıttı

ZAYDER AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASINDA DİPKARPAZ İLKOKULUNA DİŞ MACUNU VE DİŞ FIRÇASI DAĞITTI

Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI nedeniyle kardeş okul olarak seçtikleri DİPKARPAZ İLKÖĞRETİM OKULUNDA 200 ün üstünde diş macunu ve diş fırçası hediye etti. Çocuklarla ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi verdiler.YEMYEŞİL SANAYİ ve gönüllü bir BAĞIŞÇIMIZIN sponsorluğunda alınan fırça ve macunlar çocuklarımız çok mutlu etti. Geleceğimiz olan çocukların vücut bütünlüğü bizler için çok kıymetlidir. Adanın bir ucundan bir ucuna mutlu et ,iyi ol, sağlıklı ol,iyilik yap iyilik bul sloganlarıyla ulaşıldı.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi sponsorluğunda iyilikler çoğalsın temasıyla 200 iyilik defteri ve 200 iyilik kalemliği dağıtan ZAYDER EKİBİ Çocuklara bol bol iyilik yapıp yaptıkları iyilikleri bu defterde biriktirmerlerini önerdiler..

ZAYDER BAŞKANI RABİA ÖZCÖMERT
– Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908’de başlaması nedeniyle ülkemizde her yıl 22 Kasım günü Diş Hekimleri Günü, 22 Kasımı içine alan hafta Ağız ve Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da 20-26 Kasım tarihleri arasında “Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını” kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Sağlık, bireyin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir iyilik halidir. Bireylerin fiziksel sağlığı ise vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ile mümkündür. Bu nedenledir ki ağız ve diş sağlığını bozan faktörler bireyin vücut sağlığını da doğrudan etkilemekte, diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı, mide rahatsızlığı ve kadınlarda erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı risklerini arttırmaktadır. “Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri” genellikle ihmal edilmektedir. İhmal neticesinde maddi ve manevi zararlar ortaya çıkmaktadır.Günde en az 2 kere, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması , günde en az bir kez diş ipi kullanılması,gerektiğini aktardılar.

– Halkımızın diş hekimi eğitimi almış, diploması olan diş hekimlerine hijyenik ve güvenilir koşullarda muayene olmaları gereklidir. Bütün KIBRIS halkının ve bütün diş hekimlerinin “Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını” kutlar, sağlıklı günler dileriz.