Son 3 yılda 2 bin 900 aileden ‘yardım çağrısı’

Binlerce aile geliri giderlerini karşılamayacak durumda… Sadece bir yardım derneği, 3 yılda 2 bin 900 aileden yardım başvurusu aldıklarını açıkladı.

Son 3 yılda 2 bin 900 aileden ‘yardım çağrısı’

Binlerce aile geliri giderlerini karşılamayacak durumda… Sadece bir yardım derneği, 3 yılda 2 bin 900 aileden yardım başvurusu aldıklarını açıkladı.

Ülkede yaşanan ekonomik kriz, yükselen döviz karşısında eriyen alım gücü özellikle dar gelirli aileleri zor durumda bırakıyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde binlerce aile son üç yılda yardım derneklerine başvurmak zorunda kaldı.
Vakıflar, Elçilik, Başbakanlık ve birçok ilgili kurumdan bir kereye mahsus yardım alan aileler çareyi yardım derneklerine sığınarak buldu.

Sadece aileler değil, Kıbrıs’ın kuzeyi genelinde birçok yaşlı da yardım için derneklerin kapısını çalıyor.
Sağlık alanında da durum iç açıcı değil… Birçok ilacı hastanede bulamayan geliri düşük aile de çareyi yardım derneklerine başvurmakta arıyor.

Din, dil, ırk ayrımı yapmadan, yardıma muhtaç bireylere maddi-manevi destek vermeye çalıştıklarını ifade eden Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Rabia Özcömert, 7 yıl önce bir oluşum şeklinde faaliyet göstermeye başladıklarını ve yapının, 4 yıl önce de derneğe dönüştürüldüğünü anlattı.

“En acil duruma göre hareket ediyoruz”
Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Rabia Özcömert, YENİDÜZEN’e konuştu.
Özcömert, 2016 yılı itibarı ile dernek olarak hizmet vermeye başladıklarını son 3 yılda yaklaşık 2 bin 900 ailenin çeşitli nedenlerle yardım başvurusu yaptığını ifade etti.

Özcömert, yardıma muhtaç ailelerin, öncelikle Vakıflar İdaresi, Başbakanlık, Elçilik ve ilgili kurumlardan bir kereye mahsus yardım aldıktan sonra yardım derneklerine başvurduğunu söyledi.
Çocuklara, ayakkabı, kıyafet, eğitim ücreti, engelli çocuklara ihtiyaçlı oldukları aletler ve özel eğitim için gerekli maddi desteği sağladıklarını da kaydeden Özcömert dernek olarak ‘en acil durum göre hareket ediyoruz’ dedi.

280 ÇOCUK VE 83 YAŞLI… Son üç yılda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle geliri düşük 2 bin 900 aile yardım için derneğe başvurdu… 0-16 yaş arası 280 çocuk maddi manevi yardım aldı, almaya da devam ediyor… Kaynak: Son 3 yılda 2 bin 900 aileden ‘yardım çağrısı’

0-16 yaş arası 280 çocuk yardıma muhtaç
Bayram ve okul dönemi birçok ailenin derneğe başvurduğunu ifade eden Özcömert, Türkiye Cumhuriyeti ve üçüncü sınıf vatandaşların devlet yardımı alamadığını, birçok evde çeşitli hastalıkların da olduğunu söyledi.
0-16 yaş aralığı 280 çocuğun yardım beklediğini de belirten Özcömert, özellikle okul dönemi ciddi bir sıkıntı yaşandığını ifade etti.

Dövizin yükselmesi, ev kiralarındaki artış, asgari ücretin düşük olması ve sigorta yatırımlarının eksik olması ciddi sıkıntılar doğurduğunu söyleyen Özcömert, “Okul ve bayram dönemlerinde devletin bu tarz yardımlar yapabilmesi için bir bütçesi yok. Devlet her evden 1 kişinin ihtiyacını karşılayabilir. Yetersiz kalan aile bireyleri de mecburen derneklere yardım için başvuruyor.”

ÖZCÖMERT: “ACİL DURUMA GÖRE HAREKET EDİYORUZ”… Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Rabia Özcömert, devletin bir yoksulluk haritası çıkarması gerektiğine vurgu yaptı. Özcömert, “Dernek olarak en acil duruma göre hareket ediyoruz” dedi, 1 günde 5 ailenin yardım için derneklerine başvurduğunu söyledi.

Ada geneli 83 yaşlı yardım bekliyor
Özcömert, yaşlılara da dernek altında çeşitli hizmetler verdiklerini ifade etti.
Lefkoşa’da 22, ada geneli 83 yaşlıya çeşitli yardımlarda bulunduklarını söyleyen Rabia Özcömert, yaşlıların giderlerinin engelliler gibi olmadığını daha çok alışveriş, ev tadilatı gibi ihtiyaçlarını en hızlı şekilde gidermeye çalıştıklarını belirtti.

Yatalak hastaları olan birçok ev olduğunu ve bunların ihtiyaçlarının daha acil olduğunu sözlerine ekleyen Özcömert, “Yatalak hastası olan evlerde genelde sadece baba çalışır. Bu tarz durumlarda mutlaka yorgan, battaniye en acil ihtiyaçtır. Devlet bir yoksulluk haritası çıkarmalı, hastaları olan yaşlısı olan ailelere devlet bir bütçe uygulamalı” dedi.

Her gün 5 aileden yardım çığlığı
Kıbrıs’ın kuzeyinde en az iki bine yakın yardım deneği olduğunu belirten Rabia Özcömert, kendi derneklerinin 2016 yılından bu yana adanın dört bir yanına hizmet verdiğini ve bu yardımları halktan alarak yürüdüğünü ifade etti.
Özcömert, sadece 1 gün içinde 5 ailenin yardım için derneklerine başvurduğunu söyledi.